Kierownik grupy:
dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH
Pracownicy:
prof. dr hab. inż. Anna Ślósarczyk
dr inż. Joanna Czechowska
mgr inż. Szymon Skibiński
mgr inż. Piotr Pańtak
Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Zespół Bioceramiczny złożony z pracowników, doktorantów i studentów realizuje badania z dziedziny biomateriałów. Aktualnie w jego skład wchodzą:dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH (kierownik zespołu), prof. dr hab. inż. Anna Ślósarczyk (profesor senior – założyciel zespołu), dr inż. Joanna Czechowska, dr inż. Ewelina Cichoń, mgr inż. Szymon Skibiński (doktorant), mgr inż. Piotr Pańtak (doktorant) oraz studenci studiów II stopnia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki i Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.
Zespół od lat prowadzi badania nad bioceramicznymi i kompozytowymi materiałami dla medycyny przeznaczonymi do leczenia ubytków kostnych spowodowanych chorobami i urazami. Głównie jest to bioceramika oparta na fosforanach (V) wapnia - otrzymywana w procesie wypalania oraz w postaci wiązanych chemicznie cementów kostnych. Prace badawcze obejmują projektowanie, otrzymywanie, ocenę fizykochemiczną i biologiczną preparatów dla chirurgii szczękowej, chirurgii twarzoczaszki i ortopedii służących do zastępowania fragmentów kości oraz dla różnych zastosowań w stomatologii.
Do nowoczesnych rozwiązań w zakresie biomateriałów opartych na fosforanach (V) wapnia, nad którymi obecnie pracuje Zespół Bioceramiczny należą materiały hybrydowe dla medycyny regeneracyjnej i inżynierii tkankowej, które nie tylko pełnią rolę wypełniacza ubytków kostnych, ale stymulują regenerację kości. W połączeniu z lekami oraz osadzonymi na nich komórkami są wielofunkcyjnymi materiałami implantacyjnymi, zaprojektowanymi w taki sposób, aby wykazywały biologiczną aktywność, czyli generowały w organizmie biorcy odpowiedź komórkową na poziomie molekularnym, aktywnie wspierając leczenie i odbudowę uszkodzonej tkanki.
Ostatnio skomercjalizowany został kolejny patent dotyczący sposobu wytwarzania wysokoporowatego fosforanowo-wapniowego bioaktywnego tworzywa implantacyjnego. W wyniku wieloletniej współpracy naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH z firmą rzeszowską Chema-Elektromet zostało wdrożonych do produkcji i wprowadzonych na rynek wiele preparatów dla medycyny, wytwarzanych w oparciu o patenty AGH takie jak:
Międzynarodowy sukces wynalazców z AGH – Zespół Bioceramiczny Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH ze złotym medalem w Genewie.
Zespół Bioceramiczny Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie wrócił z 49. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków – International Exhibition of Inventions, która odbyła się w Genewie, z prestiżowym złotym medalem w kategorii „Medicine – Surgery – Orthopaedics – Material for disabled”. Uznanie jury zyskały dwa rozwiązania dotyczące sposobów otrzymywania nowoczesnych materiałów kościozastępczych w formie hybrydowych granul.
Wystawa ta jest największym na świecie corocznym wydarzeniem poświęconym wynalazkom i rynkowi licencyjnemu. Podczas wystawy nie zabrakło przedstawicieli Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W tym roku AGH reprezentował mgr inż. Piotr Pańtak, doktorant Katedry Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych AGH. Jest on również laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”, organizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki.
Wyjazd do Genewy stanowił dla doktoranta Katedry Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych okazję do wielu spotkań oraz rozmów. Innowacyjne wynalazki zostały przedstawione między innymi: Patrycji Czubkowskiej, zastępcy prezesa Urzędu Patentowego RP, oraz Zbigniewowi Czechowi, ambasadorowi i stałemu przedstawicielowi RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Z wynalazkiem zapoznał się także prof. Habip Asan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).
Podczas wystawy w Genewie doktorant zaprezentował dwa rozwiązania, dotyczące sposobów otrzymywania nowoczesnych materiałów kościozastępczych w formie hybrydowych granul. Opracowane metody zdobyły prestiżowy, złoty medal w kategorii M: „Medicine – Surgery – Orthopaedics – Material for disabled”. Złoty medal przyznany naukowcom z AGH to najbardziej rozpoznawalna nagroda na międzynarodowej wystawie wynalazców w Genewie, wręczana za wysoki poziom innowacyjności. Prezentowane innowacje zdobyły również nagrodę specjalną za najlepszy wynalazek od „The First Institute of Researchers and Inventors”.
Twórcami nagrodzonych rozwiązań są:
Opracowane sposoby wytwarzania bioaktywnych i biozgodnych materiałów implantacyjnych w postaci samoformujących się granul mają za zadanie przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów z ubytkami tkanki kostnej, powstałymi na skutek wypadków lub chorób. Docenione na wystawie rozwiązania pozwalają na łatwy i skuteczny sposób modyfikowania właściwości biomateriałów poprzez wprowadzanie aktywnych biologicznie substancji, na przykład o działaniu antybakteryjnym, leków czy też modyfikatorów silanowych. Zespół Bioceramiczny realizuje również prace badawcze związane ze szkło-ceramiką. Zajmuje się nimi obecnie doktorantka - mgr inż. Kinga Kowalska.
Złoty medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2024 dla Zespołu Bioceramicznego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Złoty medal przyznano za innowacyjne rozwiązania:
Sposób otrzymywania biomateriału kościozastępczego w postaci hybrydowych granul Aneta ZIMA, Joanna CZECHOWSKA, Piotr PAŃTAK. Opis zgłoszeniowy wynalazku: PL447483A1
Sposób otrzymywania hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu; Aneta ZIMA, Joanna CZECHOWSKA, Piotr PAŃTAK. Opis zgłoszeniowy wynalazku: PL447485A1
Czas nauki: Sztuczna kość - film o badaniach Zespołu Bioceramicznego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Telewizja Naukowa PIONIER TV w cyklu Czas Nauki opublikowała film o innowacyjnych badaniach Zespołu Bioceramicznego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
Zespół Bioceramiczny od lat pracuje nad bioceramicznymi i kompozytowymi materiałami dla medycyny przeznaczonymi do leczenia ubytków kostnych spowodowanych chorobami i urazami. Materiały kościozastępcze to hybrydy zbudowane z naturalnych składników kości i związków syntetycznych. Zawierają również granule bakteriobójcze i mogą być nośnikiem leków i substancji czynnych. Pracami Zespołu Bioceramicznego kieruje dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH.
Prace badawcze obejmują projektowanie, otrzymywanie, ocenę fizykochemiczną i biologiczną preparatów dla chirurgii szczękowej, chirurgii twarzoczaszki i ortopedii służących do zastępowania fragmentów kości oraz dla różnych zastosowań w stomatologii. Nowoczesne rozwiązania w zakresie biomateriałów obejmują materiały hybrydowe dla medycyny regeneracyjnej i inżynierii tkankowej, które nie tylko pełnią rolę wypełniacza ubytków kostnych, ale stymulują regenerację kości.
Zespół Bioceramiczny AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
Więcej informacji: