Kierownik grupy:
dr hab. inż. Dominika Madej, prof. AGH
Pracownicy:
dr inż. Ilona Jastrzębska
dr inż. Ryszard Prorok
mgr inż. Robert Świerszcz
mgr inż. Sebastian Sado
mgr inż. Karina Warmuz
Materiały ogniotrwałe to szczególne materiały ceramiczne, bez których nie możliwe byłoby prowadzenie procesów wysokotemperaturowych, jakimi są np. produkcja stali, metali nieżelaznych, cementu czy szkła - podstawowych materiałów budowlanych. Materiały ogniotrwałe są zatem materiałami o znaczeniu strategicznym dla gospodarki światowej.
Najwięcej materiałów ogniotrwałych zużywa przemysł stalowy (ok. 60% wszystkich produkowanych materiałów ogniotrwałych) i to właśnie automatyzacja procesów hutniczych, jaka zachodziła intensywnie na początku XX w., doprowadziła do intensywnego rozwoju materiałów ogniotrwałych.
Inni, poza hutnictwem stali, odbiorcy materiałów ogniotrwałych to:
Ceramika ogniotrwała jest oparta na tlenkach wysokotemperaturowych: MgO, CaO, Al2O3, ZrO2, SiO2 oraz Cr2O3. Do produkcji materiałów ogniotrwałych wykorzystywane są też substancje nietlenkowe w tym C oraz inne związki beztlenowe takie jak azotki (np. Si3N4) czy węgliki (np. SiC).
Materiały ogniotrwałe obecnie rozwijają się intensywnie w kierunku opracowania nowych ekologicznych materiałów wspierających zrównoważony rozwój i gospopdarkę zamkniętego obiegu, często wykorzystujących surowce wtórne i z recyklingu; opracowania nowych materiałów o wydłużonym czasie pracy; modyfikacji obecnie stosowanych materiałów w celu polepszenia ich właściwości istotnych z punktu widzenia pracy w wysokich temperaturach. Do tego celu wykorzystywane są nowoczesne techniki badawcze oraz rozwijące się dziś intensywnie nowe technologie informatyczne.
Aktualnie prowadzimy aktywną współpracę z następującymi ośrodkami międzynarodowymi:
Bardzo ważne znaczenie ma dla nas ścisła współpraca z przemysłem, bo to właśnie tam pracują materiały ogniotrwałe. W ramach naszej działalności badawczej prowadzimy projekty badawcze krajowe i międzynarodowe, w ramach doktoratów i innych prac badawczych. Poza tym regularnie uczestniczymy w większości konferencji krajowych i światowych w tematyce ceramiki ogniotrwałej, publikujemy wyniki naszych prac w czasopismach o wysokich rozpoznawalności i cytowalności. Jesteśmy otwarci na współpracę.
Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką materiałów ogniotrwałych do realizowania z nami interesujących prac badawczych.