Skip to content ↓

Katedralna pracownia badań dyfrakcyjnych

Kierownik laboratorium:

dr inż. Radosław Lach
tel.: 12 617 24 64
email: Radoslaw.Lach(at)agh.edu.pl

Pracownicy laboratorium:

mgr inż. Sebastian Komarek
tel.: 12 617 35 72
email: seko(at)agh.edu.pl

Lokalizacja laboratorium:

Budynek B-8


Profil laboratorium

Jako laboratorium wykorzystujące dyfrakcję rentgenowską w analizie fazowej materiałów, dysponujemy infrastrukturą umożliwiającą szeroką gamę pomiarów pozwalających na identyfikację oraz udział ilościowy faz występujących w materiale. Posiadamy również zaplecze pozwalające na przygotowanie próbek do pomiarów – piły, suszarki, urządzenia chłodnicze, piece, urządzenia do polerowania powierzchni itp.

Od ponad 12 lat wykonujemy pomiary rentgenowskie i analizujemy otrzymane wyniki, wykorzystując umiejętności min. zdobyte w trakcie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Zakładzie Krystalochemii i Krystalofizyki. Posiadamy certyfikaty szkolenia firmy PANalytical w zakresie obsługi dyfraktometru oraz oprogramowania niezbędnego do analizy ilościowej i jakościowej składu fazowego. W trakcie studiów doktoranckich oraz pracując na Akademii Górniczo – Hutniczej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Krakowie od ponad 10 lat posiadamy bardzo bogate doświadczenie w zakresie badań i analizy wszelkiego rodzaju polikrystalicznych materiałów ceramicznych zarówno w formie proszkowej jak i uzyskanych spieków. Współpraca z licznymi zakładami oraz ośrodkami badawczymi związanymi z przemysłem ceramicznym pozwoliła nam, na zdobycie doświadczenia w zakresie analizy składu fazowego zarówno surowców jak i wyrobów ceramicznych.

Dodatkowo współpracując z licznymi ośrodkami naukowymi min. z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Politechnika Warszawska, posiadamy doświadczenie w analizie i określaniu składu fazowego materiałów nie tylko ceramicznych. Ponadto od kilku lat współpracujemy z firmami w charakterze doradców naukowy w zakresie analizy fazowej surowców czy też produktów. 

Oferta badawcza

Pracownicy Katedralnej pracowni badań dyfrakcyjnych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH cechują się doświadczeniem oraz obszerną wiedzą z zakresu analizy fazowej materiałów.

Laboratorium oferuje wsparcie merytoryczne oraz możliwość wykonania pomiarów próbnych.

Istnieje możliwość nawiązania współpracy z innymi jednostkami badawczymi zarówno ze środowiska nauki, jak i przemysłu.

Możliwości badawcze:

  • analiza jakościowa składu fazowego
  • analiza ilościowa składu fazowego
  • wyznaczenie parametrów  sieciowych komórki elementarnej
  • wyznaczenie wielkości krystalitów
  • wyznaczenie objętości komórki elementarnej
  • określenie udziału fazy amorficznej

    Urządzenia

    Empyrean

    Lokalizacja urządzenia: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, pawilon B8

    Osoby opowiedzialne:

    dr inż. Radosław Lach
    tel.: 12 617 24 64
    email: Radoslaw.Lach(at)agh.edu.pl

    mgr inż. Sebastian Komarek
    tel.: 12 617 35 72
    email: seko@agh.edu.pl

    Opis urządzenia
    Dyfraktometr model Empyrean firmy Malvern PANalytical wyposażony w lapę Cu. Pomiary są prowadzone w geometrii wiązki Bragg-Brentano z użyciem szczelin kolimacyjnych. Dyfraktometr wyposażony  w wysokoczuły detektor (X’Celerator – 3 kanałowy).  Analiza jakościowa oraz ilościowa (metoda Rietvelda) składu fazowego jest wykonywana przy pomocy programu komputerowego X’Pert HighScore Plus w oparciu o bazy danych: PDF – 2, PDF - 4, ICSD Database FIZ Karlsruhe.  W przypadku analizy ilościowej metodą Rietvelda istnieje możliwość określenia szeregu parametrów opisujących strukturę krystalograficzną takich jak np. parametr sieciowy, wielkość krystalitów, objętość komórki elementarnej. Istnieje również możliwość określenia udziału fazy amorficznej w badanym materiale stosując metodę wzorca wewnętrznego. 

    Stopka